1358
Gotický hrad na kamenném ostrohu

Císař Karel IV. nechal vystavět menší gotický hrad na žulovém ostrohu.

1370-1376
Karel IV.

několikrát v těchto letech na hradě pobýval.

Roku 1370 propůjčil městu Loketské právo a daroval mu vsi Oboru a Drahovice, což bylo stvrzeno roku 1401 králem Václavem IV.. Karlovy Vary byly poté komorním městem spravovaným loketským purkrabím.

1437
Rod Šliků

Hrad byl zastaven královskou korunou Šlikům spolu s městem Karlovy Vary a celým Loketskem.

1475
Matyáš Šlik

zastavil hrad a patrně i město rytíři Václavovi Polackému z Polak za 500 říšských zlatých. Mezi novým zadluženým držitelem a měšťany však vznikaly spory, které řešil Polacký zavíráním odpůrců do hradní věže. Nepohodl se ani v otázce karlovarské zástavy se Šliky, kteří vyřešili konflikt dobytím hradu a zajetím nepoddajného rytíře.

1489
Jeroným Šlik

Po smrti Matyáše Šlika připadl hrad i město nejstaršímu synovi Jeronýmovi. Za Jeronýma a jeho syna Šebastiána se spojili Karlovarští spolu s městem Loktem a loketskými many proti uzurpátorské vrchnosti.

1502
Karlovarští měšťané s Loketskými

utvořili spolek a aktivně se zúčastnili místní války.

1504
Šlikové dobyli karlovarský hrad i město.
1505
Zemská hotovost hrad dobyla a Šliky vytlačila.

Šlikové byli obžalováni z porušování zákonů království a práv podřízených měst a hrad jim byl zkonfiskován.

1506
Hrad s městem znovu připadly Šlikům.

Na zemském sněmu došlo ke kompromisnímu urovnání, při kterém se měšťané mohli vrátit a hrad s městem znovu připadly Šlikům.

1547
Šlikovský majetek získal do přímého držení opět král.

Jelikož se Šlikové zúčastnili stavovského odboje proti Ferdinandovi I., získal město Karlovy Vary spolu s ostatním šlikovským majetkem do přímého držení opět král. Hrad byl již tehdy málo obýván a postupně pustl.

1567
Císař Maxmilián II. daroval sešlý hrad,

hrozící sesutím na blízkou budovu staré radnice, městu Karlovy Vary. Darovací smlouva ze dne 13. prosince 1567 uvádí hrad jako „sešlé a pusté chátrající sídlo na kamenné skále ve městě Karlovy Vary, kde stojí staré zdivo a tři hromady kamení“. Karlovarská obec poté užívala zchátralý objekt pouze jako skladiště hasičského nářadí, k rekonstrukci hradu však přistoupeno nebylo.

1598
Rudolf II. prodal hrad městu

za 8 500 kop míšeňských grošů také zbylé příslušenství bývalého hradu, tj. rozsáhlé okolní lesy.

1604
Hrad vyhořel

při velkém požáru města a změnil se ve zříceninu.

1608
Zbylá velká věž byla upravena na městskou hlásku.
1766
Po dalším požáru města v roce 1759, byla věž opět upravena.

Konkrétně byla zastřešena charakteristickou barokní střechou se zvoničkou, stěna na straně k Tržišti byla prolomena novými okny a věž doplněna arkádovým ochozem, ze kterého byli slavnostně vítáni fanfárami významní hosté lázeňského města. Také ve věži bydlíval věžník, jehož úkolem byla strážní služba, zejména hlášení požárů.

1911
Městský věžový výtah

Ke skalnímu ochozu bylo připojeno mohutné těleso podle projektu vídeňského architekta Friedricha Ohmanna. Městský věžový výtah, realizovaný v roce 1911, byl elektrický, dvojitý a panoramatický, s nástupem z vestibulu z úrovně ulice. Plány na výtah zpracovala vídeňská firma na výtahy Wertheim & Comp v roce 1910. Oba výtahy měly kapacitu pro 12 osob a staly se vyhledávanou turistickou atrakcí. Podobná řešení existovala i jinde v Evropě, například výtah Santa Justa v Lisabonu nebo výtah na horu Mönchsberg v Salzburgu.

1961
Výtah byl modernizován a sloužil jako „rychlovýtah“.

Výtah byl provozovaný Dopravním podnikem města Karlovy Vary, poté ČSAD. Moderní prosklená kabina byla instalována v roce 2007.

1964
Zámecká věž byla prohlášena kulturní památkou.
2017
Dependence Městské galerie umění.
2021
Rekonstrukce interiéru

Ve spolupráci s Kanceláří architektury města Karlovy Vary a kreativním studiem 3Dsense proběhla poslední rekonstrukce interiéru.

2022
Expozice Great Spa Towns of Europe

V květnu byla slavnostně otevřena expozice Great Spa Towns of Europe při příležitosti prvního výročí zápisu Karlových Varů a dalších 10 evropských měst na Seznam světového dědictví UNESCO.

2023
Kavárna

První patro prošlo obměnou a vznikla zde také stylová kavárna s jedinečným výhledem na lázeňské město.

Poslechněte si také rozhovor s historikem architektury Mgr. Lubomírem Zemanem